Nowości 2020

Przez okres 11 lat doświadczeń w branży światłowodów oraz współpracy z klientami, z którymi jest prowadzony dialog techniczny i wymiana aktualnych doświadczeń zrodził się kolejny pomysł. Pomysł na zaprojektowanie najnowszej generacji maszyn do wdmuchiwania kabli światłowodowych, rur osłonowych typu wtórnik i tzw. pakietów był realizowany przez cały rok 2019. Firma pracowała, projektowała oraz przeprowadzała badania nad tym, aby praca operatorów była bardziej sprawna i wydajna. Od dłuższego czasu do firmy docierały informacje, że nasze wdmuchiwarki są maszynami, które spełniają oczekiwania odbiorców. Dostarczane listy referencyjne i telefony z informacjami o uzyskanych nowych rekordach długości tras światłowodowych  i niezawodności maszyn są dla firmy motywacją do dalszego działania i rozwoju. Kiedy zadajemy sobie pytanie: po co ta elektronika w naszych maszynach? Odpowiedź była jedna: zawsze chodziło o jak najprostszą i niezawodną konstrukcję, prostą obsługę i niezawodność. I te założenia były właściwe, ale dzisiejsze technologie pozwalają na wdrożenie nowych rozwiązań i pomysłów. Maszyny budowane w dzisiejszych czasach powinny być, tak jak do tej pory niezawodne, bezawaryjne, ale jeszcze inteligentne i takie, które potrafią kontrolować proces jakim jest wdmuchiwanie. Czyli, jeżeli stworzymy precyzyjną mechanikę, wykonaną z odpowiednich materiałów na precyzyjnych obrabiarkach w najnowszej technologii i dodamy inteligentny sterownik z panelem dotykowym to wówczas możemy powiedzieć, że otwieramy nową erę maszyn. Najnowsze modele maszyn spełniają wszystkie wymogi europejskie, a nawet wiele więcej. W ofercie na I półrocze 2020 znajdą się modele z serii MAH-4, MAH-4 Uniwersal. Konfiguracja tych modeli będzie zależała od osoby oraz firmy zamawiającej.

Wyżej wymienione modele będą wyposażone w:

 • inteligentny dotykowy sterownik
 • dwa tryby pracy: ręczny – pozwala na obsługę tzw. ręczną – czyli operator steruje ustawieniami w czasie pracy, automatyczny – po wpisaniu odpowiednich danych i włączeniu trybu automatycznego maszyna samodzielnie kontroluje proces podawania kabla z odpowiednią siłą i nie dopuszcza do uszkodzenia kabla światłowodowego.
 • rejestracje parametrów wdmuchiwania: działająca siła nacisku na kabel mierzona w Niutonach (N), ciśnienie noszenia światłowodu (bar), prędkość wdmuchiwania (m/min), długość wdmuchiwania (m),
 • tworzenie wykresu w czasie pracy maszyny
 • GPS usytuowania maszyny na mapie
 • odczyt warunków pogodowych – temperatura, ciśnienie atmosferyczne (Hpa), wilgotność (RH%)
 • bezprzewodowe połączenie maszyny z pomocniczym sprzętem typu tablet, laptop, telefon, itp.,data i godzina
 • obsługa raportu z wdmuchiwania odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej, w której znajdują się przygotowane tabele informacyjne.

Maszyny będzie można wyposażyć w 4 różne modele głowic.

 • Głowica mikro, jak sama nazwa wskazuje, do wdmuchiwania kabli mikro tzw. makarony.
 • Głowica podstawowa służy do wdmuchiwania kabli oraz mikrorurek.
 • Głowica Y kable oraz pakiety rur, daje możliwość dodmuchiwania kolejnego kabla lub rury do istniejącej instalacji w jedną stronę.
 • Głowica X kable oraz pakiety rur ,daje możliwość dodmuchiwania kolejnego kabla lub rury do istniejącej instalacji w dwie strony, czyli z tak zwanym przepętlaniem.

Konfiguracje modeli:

 • MAH-4 elektronik – zakres kabli i rur od fi 3 do 17 mm, zakres wtórników od fi 7 do 50 mm. Sterownik dotykowy, bez rejestratora i tworzenia wykresu oraz pracy automatycznej. Możliwość rozbudowy konfiguracji w późniejszym terminie.
 • MAH-4 max – zakres kabli i rur od fi 3 do 17 mm, zakres wtórników od fi 7 do 50 mm. Sterownik dotykowy, z rejestratorem i tworzeniem wykresu oraz pracą automatyczną.

 • MAH-4-Y max pakiet – zakres kabli i rur od fi 3 do 35 mm, zakres wtórników od fi 7 do 50 mm. Pakiety rur w zakresie do fi 35 mm. Ful opcja z głowicą Y możliwość dodmuchiwania kolejnego kabla w istniejącą instalację w jedną stronę.
 • MAH-4-X max pakiet – zakres kabli i rur od fi 3 do 35 mm, zakres wtórników od fi 7 do 50 mm. Pakiety rur w zakresie do fi 35 mm. Ful opcja z głowicą X, która pozwala na dodmuchiwanie kabla w istniejącą istalację w dwie strony czyli z tak zwanym przepętlaniem.
 • MAH-4 Uniwersal elektronik – zakres kabli i rur od fi 1 do 17 mm, zakres wtórników od fi 5 do 50 mm. Sterownik dotykowy, bez rejestratora i tworzenia wykresu oraz pracy automatycznej. Możliwość rozbudowy konfiguracji maszyny w późniejszym terminie. Głowica podstawowa lub mikro.
 • MAH-4 Uniwersal max –  zakres kabli i rur od fi 1 do17 mm, zakres wtórników od fi 5 do 50 mm. Sterownik dotykowy z rejestratorem i tworzeniem wykresu oraz pracą automatyczną. Głowica podstawowa lub mikro.

 • MAH-4 pakiet – zakres kabli i rur od fi 3 do 35 mm. Sterownik dotykowy, bez rejestratora i tworzenia wykresu oraz pracy automatycznej. Możliwość rozbudowy konfiguracji w późniejszym terminie.